banner-darbagh
منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

رادیو تالشی صدای داریباغ برنامه ۲۲

رادیو تالشی صدای داریباغ برنامه ۲۲

لغت تالشی با حرف ن

شعر تالشی-زلیخا صبا/علی رستمپور/ناصر حامدی/سجاد رحمانی

بیوگرافی استاد فرامرز مسرور (یاد آوری)

گفتگو درباره فعالیت های تالشی

شاهنامه فردوسی قسمت دوم اسفندیار و رستم

آهنگ شروع سیروس مرادخانی

آهنگ حمید عبداللهی

 

RADIO TALESHI SEDAE DARIBAGH 22 mp3 image رادیو تالشی صدای داریباغ برنامه 22download bot رادیو تالشی صدای داریباغ برنامه 22

درباره نویسنده

وبسایت دارباغ برای شناساندن زیبایی های روستا ساخته شده . شما هم میتونید همکار ما باشید در این سایت . تو بخش نظرات مطرح کنید .

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. رضا نعمتی کرفکوهی (سرزمین نوروز)

  سلام به دوستان جوان دست اندرکار رادیوی اینترنتی صدای دارباغ. واقعاً خسته نباشید. این برنامه هم همانند سایر برنامه های قبلی شما جوانان عزیز بسیار بسیار عالی بود و جذاب . اینجانب وظیفه ی خود می دانم که از رادیوی شما بی درنگ و بدون چون و چرا حمایت کنم و مشوق شما باشم.نیز از همه اندیشوران و شعرای محترم دیار تالش و از همه دوستان و دلسوزان و عاشقان زبان تالشی عاجرانه تقاضا مندم که با شما جوانان پرشور و عاشق زبان تالشی همکاری صمیمانه داشته و از انتقادهای تند و کوبنده که واقعا جای تاسف دارد پرهیز و راهنمایی دلسوزانه را مبذول بدارند.
  بنده گفتگوی صمیمانه تان را گوش دادم و از ته دلم واقعا ناراحت شدم که وبلاگنویسی بیاید اینگونه تند و به صورت کوبنده اقدام به تخریب روحیه و نشاط شما سه نفر جوان که در این مدت خالصانه ودر سخت ترین شرایط ذوق جوانی تان را بکار گرفته اید و دارید بدون تکبر و خودخواهی و در کمال ادب و احترام با بهترین شیوه ی کلامی این را رادیو را به نحو احسن مجری گری می کنید و این کار نه خیانت و ضربه به زبان و فرهنگ تالش بلکه خدمیست خالصانه که جای احسنت دارد.
  این را نیز بایستی بیان نمایم که زبان تالشی در بین طبقات عامه جامعه تالش باهم متفاوت است و زبان کهن در عصر مطالعه و کتابخوانی و مدرسه و دانشگاه و رادیو و تلویزیون و سایر رسانه ها و ارتباط های اجتمایی مسلما درگرگونی هایی در نحوه ی گویشی آن پدید می آید. بر این اساس یک تالش سنتی کوه نشینی که فقط سرکارش با ابزار کار سنتی و مزرعه و احشامش است و چون سروکاری با ارتباطات امروزی ندارد کمتر واژه های جدید در لسانش جاری میگردد و به قول ما تالشها زبان تالشی او ” زقنَه ” تالشی است و تداخلی در گویشش رخ نداده است این است که مال نباید از نسل امروزی تحصیل کرده انتظار داشته باشیم که همانند آن تیپ و طبقه صحبت کند.
  در اجرای برنامه شما غالب کلمات تالشی اند و اما از نظر دستور زبان مقداری نه زیاد به فارسی نزدیکتر است تا تالشی که من آن ذوق هنری که در شما سراغ دارد حتما رفع خواهید کرد و روز به روز بهتر خواهید تالشی حرف زد. در تالشی برعکس فارسی صفت اول بیان میگردد بعد اسم یعنی وقتی در باب مرحوم استاد مسرور می گویید استاد پیلی استا ، هرچند کلمه ی پیل و استا تالشی اند اما بیان تالشی آن به صورت ” پیله استادی استا ” درستتر است. هرچند تالش به استاد اوستا می گوید اما استاد کلمه ایست جاافتاده و بکار بردنش اشکالی ندارد . بیش از این مصدع اوقات نمی گردم باز خدمت تان خواهم رسید. با پوزش از دوستان مجری رادیو دارباغ

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *