banner-darbagh
منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

برداشت بی رویه شن در دارباغ

روستای دارباغ با این همه زیبایی و دارا بودن مردمانی که بعضا در شغل ها و منصب های بلند بالایی مشغول بکار هستند از امکانات اولیه در بعضی موارد خاص بی بهره است.

دارباغ دارای طبیعت بی نظیری است که در روستا ها و بخشهای دیگر فومن کمتر دیده میشود اما همین امکانات طبیعی شده است بلای جان روستا ! شاید بگویید چرا بلا ؟!

-رودخانه ای از کوههای گشت رودخان سرچشمه میگیرد و از کنار روستای دارباغ عبور میکند با برداشت بی رویه و غیر اصولی از شن و ماسه ی آن , این روزها شده خطری برای روستا

سالها ست در بعضی از ماههای سال ما تجهیزاتی از قبیل بیل مکانیکی و… (به جز ماشین های شنکش معمولی موجود در روستا) در رودخانه می بینیم ,در حال جابه جا کردن شن و سنگهای بستر رودخانه . همواره این عملیات ها به اسم جلوگیری  از سیل –بهتر شدن مسیر عبوری آبهای خروشان … صورت می گیرد ولی همه اینها که نه ولی بیشتر این کارها

برای سود عده ای صاحب نفوذ در روستا و افرادی بلند بالا در مراکز دولتی فومن!

-وقتی در اسفند ۸۹ دهها دستگاه کامیون و چند بیل مکانیکی در حال برداشت بی سابقه از شن –سنگ و ماسه ی بستر رودخانه بودند مسئولان روستا هر بار می آمدند و به برادران سلامی می کردند و می رفتند (مبادا اینان که زحمت می کشند دچار مشکل باشن!) و می گفتند این شنها به انزلی میرود (انزلی –دارباغ؟؟ نکنه برای اون پروژه پتروشیمی که خودش اصل تخریب محیط زیسته ؟!) حتی در آن زمان زمین فوتبال پارک شهر رشت در مطهری هم با استفاده از شن پر شد !

کسی به فکر آینده نبود و همه فقط آنروز را می دیدند که چه قدرتی دارد آن بیل مکانیکی و چه زیبا سنگهارا جابه جا میکند !

یادآور میشویم سال قبل از این داستان , بودجه ی ساخت پل مابین دارباغ و سیدسرا تعیین شد.برای راهی که مردم پیریوسف سالها پیش از مالک سیدسرایی با پول خود خریده بودند تا رفت و آمد راحت تری داشته باشند . اما نکته جالب اینجا بود که شورای محترم وقت فکر مردم نبود و خواستار آن شد تا پل در نزدیکی زمین فوتبال روستا بنا شود تا ورزشکاران غیر دارباغی به راحتی به آنجا بیایند ولی خب فکر آینده نبودن و کوته فکری باعث شد تا تجهیزات راهداری به جان رودخانه بیافتد و آنجا را به شکل عجیبی تغییر بدهد .

 

بدلیل اینکه این کارهم به مانند همه کارها غیر اصولی صورت گرفت با اولین سیل (بالا آمدن آب رودخانه) نیمی از کناره رودخانه و البته دروازه ضلع جنوب غربی زمین فوتبال دارباغ همراه آب رودخانه به نا کجا آباد رفت تا تذکری باشد برای کسانی که هم فکر جیبشان و هم فکر تبلیغ خود در زمین فوتبال بودند !

در این قضایا هم مثل همیشه همه چیز به ضرر مردم بود مردمی که البته چیزی نگفتند-و صد البته طبیعت دارباغ که با هر بار بالا آمدن آب رودخانه قسمتی از ساحل رودخانه را از دست میدهد.با این سرعت اگر پیش برود در آنجا زمینی باقی نمی ماند تا آقایان در آن جشنواره پاسداشت از دارباغ – فرهنگ وطبیعت آن اجرا کنند!

یادمان نرفته آقایان وعده گذاشتن نیمکت به سبک پارکهای شهر را داده بودند برای مردمی که به آنجا می آیند .

آنجا همواره زمین فوتبال بچه های محل بود روزگاری به ما میگفتند چرا در اینجا بازی میکنید به زمین اصلی بیایید (نرفتنمان به آنجا دلایلی دارد که بعدها خواهم گفت) امروز نه زمین اصلی مانده است و نه کسی برای بازی  !!!

آنچه میدانستیم را گفتیم, باشد تا رستگار شوند.

 orne bardashe shen (2) برداشت بی رویه شن در دارباغv038 bardashe shen (3) برداشت بی رویه شن در دارباغzpr4 bardashe shen (1) برداشت بی رویه شن در دارباغ

در اسفند ۸۹ فرهاد ناصریان با استفاده از تلفن همراه دقایقی را ثبت کرده. برا دیدن ویدئو کلیک کنید.

درباره نویسنده

وبسایت دارباغ برای شناساندن زیبایی های روستا ساخته شده . شما هم میتونید همکار ما باشید در این سایت . تو بخش نظرات مطرح کنید .

مطالب مرتبط

4 نظر

 1. احمد

  من واقعاباخوندن این مطلب متاثرشدم این روزها هیچکس به فکرمنابع طبیعی نیست این موضوع تنهاشامل دارباغ نیست روستاهای هم جوار هم بااین مسائل دست وپنجه نرم میکنه
  مثلا روستای شیرذیل یا روستای حسین کوه

  پاسخ
  1. سهیل آبسکون

   درود بر شما دوست عزیز

   اگه شما هم موارد مشابه ای مشاهده کردید میتونید بفرستید همینجا برای همه دوستان روی سایت قرار بدیم.

   پاسخ
 2. yaser

  یه دفعه جونها برن دنبال خلاف تا خیال همه راحت شه.این همه طبیعت تو روستا های فومن اما هیچ مسولی جوابگو این جونها نیست.این همه بودجه کجا میره. یعنی یه زمین فوتبال این روستاها داشته باشن بده.کجا برن جونها.تازه اون های هم که قبلا فوتبال یا ورزشهای دیگری بازی میکردن خیلی هاشونو میشناسم که الان بخاطر نبود زمین ورزشی خلاف شدن اما اگه الان زمینی باشه که برن توش ورزش کنن مطمئن باش حداقل واسه یه روز هم که شده خلاف نمیکنن.دوستان نظر بدن اگه بد میگم

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *